فیروزه

مراحل استخراج تا تراش فیروز نیشابوری

فیروزه نیشابوری یکی از بهترین فیروزه های موجود در جهان به شمار میرود و با کیفیت خود مقام اول فیروزه در جهان را به خود اختصاص داده است. این سنگ با ارزش از معدنی به قدمت بیش از ۵۰۰۰ سال که در روستای معدن واقع در شهر فیروزه از توابع نیشابور قرار دارد با دستان زحمتکش معدنچیان استخراج میشود. معدن فیروزه که در بالا دست روستای معدن قرار دارد دارای دو تونل ورودی مجزا روی هم  است.تونل پایین غالبا محل استخراج فیروزه های سبز وبا کیفیت و تونل بالاغالبا محل استخراج فیروزه های آبی میباشد.

ورودی اصلی معدن بر ورودی تونل بالایی واقع شده است و با سردری زیبا وچشم نواری که دارد انسان را مجذوب رنگ آبی کاشی کاری خود میکند.

سرسبزی محیط معدن و همچنین درختان سر به فلک کشیده آن نشان از آبادانی و طراوت آن از آبیست که از دل زمین میجوشد. تالار ورودی تونل  که خط ریلی از کف آن به داخل تونل میرود بسیار جالب توجه است واین هم بخاطر وجود تدابیر امنیتی و گاوصندوقی که در دل کوه ایجاد شده ودپوی کیسه های راف فیروزه با ارزش نیشابوریست.

در طرف دیگر تونل جوی آبی روان وگوارا دیده میشود که حاصل از پمپاژ مداوم آب از اعماق معدن به سطح آن است. کمی داخل تر که میرویم به رگه های زیبای فیروزه بر میخوریم که قدمتی چند هزار ساله دارند.

معدنچیان به وسیله ابزاری ساده و گاها پیچیده اقدام به استخراج فیروزه میکنند و خاک های پسماند آن ره به بیرون از معدن هدایت میکنند.

خاکی که از معدن بیرون آمده را در جویی ریخته و با آب خاک آن را گرفته ودوباره سرند میکنند تا فیروزه های ریزی که از نگاه معدنچیان دور مانده را تفکیک کرده وبرای تراش به کارگاه های فیروزه تراشی ارسال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *